Piaskarko - solarki

Podczas miesięcy jesiennych, zimowych, a nawet wczesnej wiosny, gdy temperatura spada poniżej zera, jednym z największych utrudnień w ruchu pieszym i samochodowym, jest oblodzenie nawierzchni. Jest to zjawisko niezwykle niebezpieczne, które przyczynia się do zwiększenia ilości nieszczęśliwych zdarzeń drogowych. Regularne usuwanie oblodzenia oraz zapobieganie poślizgom przez zwiększenie tarcia na powierzchni drogi jest podstawą bezpieczeństwa pieszych i kierowców pojazdów mechanicznych. Należy także pamiętać o tym, że troska o dobry stan drogi należy do obowiązków ustawowych zarządcy drogi i niedopełnienie tego przepisu może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje finansowe. Piaskarko–solarki komunalne, wykorzystywane w gminach do odladzania powierzchni są zatem niekwestionowanymi bohaterami dróg.

Wyświetlanie wszystkich wyników: 2

Odladzanie dla większego bezpieczeństwa

Oblodzenie zarówno jezdni, jak i chodnika ma wpływ na bezpieczeństwo ich użytkowania. Dla poprawy warunków niezbędne jest odladzanie drogi. Wśród metod odladzania wyróżnia się metody mechaniczne, polegające na skuwaniu lodu, co jednak sprawdza się na bardzo małych powierzchniach, oraz chemiczne za pomocą soli drogowej. Sól pod wpływem wody tworzy roztwór, który ma niższą temperaturę zamarzania od wody, dzięki czemu rozpuszcza zalegający na drodze lód. Jest to metoda, która sprawdza się doskonale przy temperaturach powyżej -15 stopni Celsjusza. Jednak zima bywa nieprzewidywalna i zdarza się, że temperatury osiągają znacznie niższe wartości. W tej sytuacji na ratunek przychodzi piasek. Dzięki swoim właściwościom sprawia, że zwiększa się tarcie pomiędzy lodem a oponą, czy butem. Dzięki temu na powierzchni lodu powstaje antypoślizgowa warstwa, która poprawia bezpieczeństwo korzystania ze szlaków komunikacyjnych w czasie, gdy sól nie jest w stanie usunąć zalegającego na drodze lodu.

 

Piaskarko – solarki komunalnymi bohaterami zimy

Zarówno piasek, jak i sól można rozsypywać przy użyciu siły mięśni i łopaty. Jest to jednak nie tylko pracochłonne zajęcie, zajmuje także dużo czasu, a efekty takiego zabezpieczenia drogi nie zawsze są zadowalające ze względu na niedostatecznie równomierne rozsypanie piasku i soli. Wykorzystanie piaskarko-solarki umożliwia ochronę zarówno jezdni, jak i chodników przed nadmiernym oblodzeniem oraz zwiększa bezpieczeństwo użytkowania drogi. Podajnik umożliwia sprawny transfer mieszanki piasku i soli do obrotowych łopat wirnika, które równomiernie rozsypują mieszankę na drodze. Jest to także doskonałe rozwiązanie w przypadku tych dróg, których zabezpieczenie nie byłoby możliwe przy użyciu dużego sprzętu, takich jak chodniki, przystanki autobusowe i tym podobne. Na rynku dostępne są piaskarko-solarki w różnych rozmiarach oraz o zróżnicowanej pojemności, co umożliwia dopasowanie sprzętu do potrzeb jego użytkownika. Ważne, aby wybierając maszyny komunalne takie jak piaskarko–solarki korzystać ze sprzętów renomowanych producentów oraz dokonywać zakupu u zweryfikowanych dostawców. Jest to nie tylko gwarancją bezpieczeństwa użytkowania sprzętu, ale także umożliwia dostęp do serwisu oraz naprawy w ramach usług gwarancyjnych.

 

Bezpieczeństwo na drodze ma ogromne znaczenie. Zimą warunki atmosferyczne mogą być niezwykle trudne, dlatego prawidłowe odlodzenie użytkowanych w ruchu pieszym i kołowym nawierzchni jest podstawą zapewnienia bezpieczeństwa ich użytkownikom. Dzięki zastosowaniu maszyn komunalnych takich jak piaskarko solarki możliwe jest sprawne usunięcie oblodzenia oraz zabezpieczenie drogi na wypadek bardzo niskich temperatur.