Jakie zastosowanie ma siewnik do poplonu i co trzeba wiedzieć decydując się na jego zakup?

Poplon to wysiew roślin uprawianych pomiędzy dwoma głównymi plonami, który stosowany jest w celu naturalnego użyźnienia gleby lub na kiszonkę. Stosuje się wówczas z reguły rośliny motylkowe, a rzadziej strączkowe. W obu przypadkach przydatny jest siewnik do poplonu, który zdecydowanie skraca oraz upraszcza wysiew. Co warto wiedzieć decydując się na jego zakup? Kto powinien kupić tego typu sprzęt? Odpowiadamy.

Jakie zastosowanie ma siewnik do poplonu?

Siewnik do poplonu to jak sama nazwa wskazuje sprzęt rolniczy dedykowany do wysiewu roślin motylkowych lub strączkowych pomiędzy dwoma głównymi plonami. Zaletą jego zastosowania jest oszczędność czasu, ponieważ urządzenia tego typu charakteryzuje naprawdę wysoka wydajność. Warto również podkreślić, że siewnik poplonów jest skonstruowany w taki sposób, by zapewnić dokładność wysiewu, co przełoży się na plonowanie roślin sianych na poplon. Jest to ważne zarówno w przypadku, gdy poplon jest siany jako naturalny nawóz do przyorania, jak i wtedy, gdy zostanie przeznaczony np. na kiszonkę. Do czego jeszcze może służyć siewnik do poplonu? Otóż, z pewnością nie każdy ma świadomość, że urządzenie można wykorzystać do siania trawy.

Zakup siewnika do poplonu – co warto wiedzieć?

Decydując się na zakup siewnika do poplonu należy wiedzieć przede wszystkim to, że w sprzedaży dostępne są trzy podstawowe rodzaje tego typu urządzeń. Są to siewniki mechaniczne, pneumatyczne oraz tarczowe. W pierwszym przypadku wysiew wykorzystuje zasady grawitacji, a ziarna wysiewane są bezpośrednio nad ziemią. Siewniki pneumatyczne są natomiast w stanie wysiewać poplon nawet na szerokości do 12 metrów, za co odpowiadają specjalnie zaprojektowane dmuchawy i dyfuzory. Siewniki tarczowe są natomiast najbardziej uniwersalne, a ich zaletą jest niezawodność, wydajność oraz prosta konstrukcja.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie siewnika do poplonu? Warto mieć świadomość, że istotny w tym przypadku jest nie tylko dobór odpowiedniego typu siewnika, ale również jakość sprzętu gwarantowana przez producenta. Przekłada się ona bowiem zarówno na jego niezawodność, jak i długą żywotność. Jest to bardzo ważne, ponieważ siewnik do poplonu z reguły używany jest raz w roku, a co za tym idzie powinien służyć przez długie lata.

Kto powinien kupić siewnik do poplonu?

Posiadanie własnego siewnika do poplonu jest uzasadnione ekonomicznie, ponieważ dzięki tego typu sprzętowi można nie tylko oszczędzić czas, ale również wysiać rośliny z odpowiednią dokładnością. Przekłada się to na jakość uzyskanego poplonu, a co za tym idzie jakość wytwarzanej z niego kiszonki, czy odpowiednią dawkę naturalnego nawozu dostarczonego glebie. Śmiało można zatem stwierdzić, że własny siewnik do poplonu powinien posiadać każdy rolnik, niezależnie od wielkości posiadanego areału. Warto również wiedzieć, że w przypadku rolników będących właścicielami gruntów ornych o powierzchni przekraczającej 15 ha wysiew poplonu jest obowiązkiem, w związku z czym zakup takiego sprzętu można uznać za konieczność.

Podsumowując należy stwierdzić, że siewnik do poplonu to przykład sprzętu rolniczego, który powinien znajdować się w każdym gospodarstwie. Zasadność jego zakupu rośnie natomiast wraz z powierzchnią posiadanych gruntów ornych.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Do czego służy siewnik poplonu?

Siewnik do poplonu jest przeznaczony do wysiewu roślin motylkowych oraz strączkowych pomiędzy dwoma głównymi plonami.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu siewnika do poplonu?

Podczas zakupu siewnika do poplonu przede wszystkim należy zwrócić uwagę na rodzaj tego typu urządzenia. Siewniki dzielą się na mechaniczne, pneumatyczne oraz tarczowe.

Jakie są zalety posiadania siewnika do poplonu?

Dzięki posiadaniu własnego siewnika do poplonu oszczędzamy czas pracy w polu i zużywamy mniejszą ilość paliwa.