Jaki rozsiewacz nawozu wybrać?

Przy obecnych cenach nawozów kryteria wyboru odpowiedniej maszyny zostały wzbogacone o precyzję rozsiewania tych cennych preparatów. Zważywszy na okres wiosenny, pytanie o wybór odpowiedniego rozsiewacza nawozu jest jak najbardziej słuszne. Na co zwrócić uwagę, które elementy sprawdzą się w Twoim gospodarstwie? Jak zminimalizować koszty zakupu nawozów poprzez dobór odpowiedniej maszyny?

Nawożenie – znaczenie zabiegu

Jaki jest cel nawożenia?

Celem nawożenia jest utrzymanie bądź zwiększenie zawartości składników odżywczych w glebie, niezbędnych do rozwoju upraw.

Dodatkowo preparaty mają poprawić właściwości roli pod kątem odczynu gleby, właściwości sorpcyjnych czy też rozwój mikroflory odpowiedzialnej za rozkład resztek pożniwnych.

Obecnie stosuje się przeważnie nawozy wieloskładnikowe, chociaż przypadki, że plantatorzy sami dobierają odpowiednie składniki i ich proporcje nie należą do rzadkości. Czynność ta wymaga jednak odpowiedniego doświadczenia i dużej wiedzy.

Dlaczego o tym wspominamy? Ponieważ wybór odpowiedniego rozsiewacza nawozów może tę czynność znacząco ułatwić poprzez stosowanie mieszaczy wraz z systemem wysiewu poprawiającym precyzję rozdziału nawozu.

Rozsiewacze nawozu — rodzaje

Głównym wyróżnikiem maszyn jest liczba talerzy (tarcz). Rozsiewacz nawozu jednotalerzowy z uwagi na niższą cenę zalecany jest do gospodarstw mniejszych, w których produkcja roślinna nie odgrywa decydującej roli. Dla uzyskania optymalnej wydajności wymagana jest precyzyjna regulacja. Pracę znacząco ułatwia napęd hydrauliczny oraz tożsame sterowanie osprzętem.

Rozsiewacz nawozu dwutalerzowy (dwutarczowy) jest urządzeniem bardziej zaawansowanym. Użytkownik ma większą swobodę przy określaniu szerokości roboczej i co ważne, maszyny oferują funkcję siewu granicznego.

Wysiew graniczny pozwala na dawkowanie preparatów nawozowych nawet przy granicach sadu, łąki bądź pola bez niepotrzebnych strat. Poprzez odpowiednią regulację możliwe jest skierowanie strumienia nawozu w wymagane miejsce.

W obu typach rozsiewaczy talerze powinny być wykonane ze stali kwasoodpornej. Jest to stop wzbogacony o elementy zabezpieczające stal przed korozją oraz kwasami organicznymi i nieorganicznymi.

Rozsiewacz nawozów – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nabywając maszynę, należy mieć na względzie jej przyszłe zastosowanie. Inne kryteria będą istotne w przypadku produkcji sadowniczej, inne w kontekście nawożenia pól pozbawionych naturalnych przeszkód. Czy rodzaj gleby pozwala na wjazd ciężkich maszyn rolniczych, czy może trzeba zastanowić się nad lżejszymi rozwiązaniami? I wreszcie, czy produkcja wymaga inwestycji w droższy, lecz precyzyjny osprzęt, czy też wystarczy niewielki rozsiewacz jednotalerzowy?

Rozsiewacz nawozów – napęd 

Powszechnie stosowanym napędem jest wał odbioru mocy (WOM). Zaletą takiego rozwiązania jest uniezależnienie trybu pracy rozsiewacza od prędkości, z jaką porusza się maszyna. Standardowo stosowany jest WOM 540 (liczba obrotów na minutę).

Nabywając rozsiewacz nawozu, warto sprawdzić, w jaki sposób następuje przekazanie mocy z ciągnika do rozsiewacza.

Może się to odbywać poprzez następujące elementy:

  • Wał odbioru mocy – w ciągniku,
  • Wał przegubowo-teleskopowy,
  • Wał przyjęcia mocy (WPM) w rozsiewaczu.

Rozsiewacz nawozów – zawieszenie 

W ofercie handlowej dostępne są rozsiewacze poruszające się na własnych osiach oraz przyczepiane bezpośrednio do ciągnika. Drugie rozwiązanie wydaje się praktyczniejsze z uwagi na dużą łatwość przeprowadzenia zabiegu.

Rozsiewacz stanowi integralną część zespołu, kierowca może skupić się jedynie na prowadzeniu ciągnika, co zapobiega ewentualnym kolizjom. Z tego powodu rozsiewacze podwieszane cieszą się dużą popularnością wśród sadowników.

Rozsiewacz nawozów – zbiornik 

Metoda zawieszenia urządzenia wpłynęła na dobór materiałów, z jakich produkowane są zbiorniki. Z biegiem czasu zrezygnowano z niepraktycznych zbiorników stalowych, jako ciężkich i podatnych na korozję.

Okazało się, że trwalsze, lżejsze, a co za tym idzie praktyczniejsze, będą zbiorniki wykonane z utwardzanego tworzywa sztucznego. Swoją odporność na uszkodzenia mechaniczne zbiornik zawdzięcza elastyczności tworzywa, które uginając się pod naporem przeszkody, amortyzuje siłę nacisku. Poza tym tworzywo nie poddaje się szkodliwemu wpływowi czynników atmosferycznych.

Oprócz powyższych warto sprawdzić kolejne parametry techniczne, do których zaliczamy:

  • Regulację szerokości roboczej;
  • Ochronę przed zamoknięciem (plandeka zabezpieczająca);
  • Optymalną wielkość i waga zbiornika;
  • Zabezpieczenia antykorozyjne.

Rozsiewacze nawozów – przykłady skutecznych rozwiązań technologicznych

Wszystkie opisane powyżej rozwiązania techniczne można znaleźć w produktach prezentowanych na stronie https://www.dexwal.com/kategoria-produktu/agrotechnika/. Są tam urządzenia dedykowane dla sadowników, są też maszyny precyzyjne, przeznaczone do produkcji specjalistycznej. Ogromny nacisk położono nie tylko na estetykę i funkcjonalność. Na uznanie zasługuje też dobór materiałów, z jakich rozsiewacze zostały wykonane. Gwarantuje to ich trwałość i bezawaryjność w ciągu wielu lat eksploatacji.

Chcesz zwiększyć wydajność produkcji? Poszukujesz rozwiązań spełniających Twoje preferencje? Napisz lub zadzwoń. Uzyskasz bezpłatną konsultację, wiedza w tym przypadku nic nie kosztuje, a może przynieść realne zyski. Nasi specjaliści czekają na Twój telefon. Zapraszamy.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!