Brona talerzowa w rolnictwie — jakie są zalety i zastosowanie tej maszyny?

Brona talerzowa to niezastąpione narzędzie w arsenale każdego rolnika. Służy do przygotowywania pola po orce oraz po zbiorach. Jej główne zadania to spulchnianie gleby, zmiękczanie jej wierzchniej warstwy oraz podorywka ścierniska. Dzięki niej można skutecznie i łatwo przygotować ziemię do kolejnych upraw. Warto bliżej przyjrzeć się temu wielofunkcyjnemu narzędziu.

Jak działa brona talerzowa?

Brona talerzowa na ogół jest narzędziem biernym, ciągniętym z tyłu traktora. Kiedy ciągnik przemieszcza się, talerze brony wprawiane są w ruch obrotowy. Kręcąc się tną glebę i mieszają ją. Tym samym  przygotowują podłoże do kolejnych etapów uprawy. W zależności od potrzeb, można dostosować głębokość pracy talerzy, co pozwala na precyzyjne przygotowanie pola.
Sprawność pracy broną talerzową zależy w dużym stopniu od rodzaju podłoża i na cięższych glebach maszynę należy zestawić z ciągnikiem o większej mocy.

Sprawdź też inne maszyny rolnicze w ofercie Dexwal – producent maszyn.

Niektóre rodzaje wałów stosowanych w bronach talerzowych

Wał Packera

Przypomina szereg połączonych cylindrów. Znajduje zastosowanie tam, gdzie potrzebne jest skuteczne ugniatanie i kruszenie grud. Masywna konstrukcja i szeroka powierzchnia kontaktu z glebą sprawiają, że doskonale sprawdza się na gruntach ciężkich i wilgotnych.

Nasza rada: Zalecamy stosowanie wału Packera tam, gdzie istotne jest również zachowanie wilgoci w glebie, a więc na przykład przy zastosowaniu brony talerzowej na polach po zbiorze.

Wał strunowy

Charakteryzuje się lekkością i zdolnością do samoczyszczenia. To idealny wybór na gleby lekkie i średnie, sprawdza się w wyrównaniu powierzchni bez nadmiernego ugniatania gleby.

Czy wiesz, że: Wał strunowy jest często wybierany przez rolników, którzy cenią sobie oszczędność paliwa i efektywne ustawienie kąta natarcia talerzy?

Wał rurowy

Zdobywa uznanie za swoją uniwersalność. Wyważona konstrukcja i zdolność do kruszenia zarówno na powierzchni, jak i w głębszych warstwach gleby, sprawia, że jest on odpowiedni dla szerokiego zakresu warunków gruntowych.

Sugestia: Idealny na pola o zróżnicowanym typie gleby.

Wał daszkowy

Jego nazwa opisuje go perfekcyjnie. Radzi sobie w sytuacjach wymagających intensywnego mieszania resztek pożniwnych z glebą.

Wał strunowy ząbkowany

Nie tylko wyrównuje i ugniata glebę, ale także skutecznie rozdrabnia resztki pożniwne.

Zabieg talerzowania — co to takiego?

Warto też przyjrzeć się samemu procesowi talerzowania, który na ogół odbywa się na głębokości 10-15 cm. Dzięki regulacji kąta ustawienia talerzy można dostosować intensywność działania brony do potrzeb roli, np. do spulchniania gleby. Do tego jednak niezbędna jest znajomość stanu i klasy gleby.

Jakie korzyści przynosi talerzowanie?

1. Wielofunkcyjność w jednym przejeździe

Brona talerzowa to prawdziwy multitasker w świecie rolnictwa. W jednym przejeździe potrafi przeprowadzić wiele różnych zadań, takich jak spulchnianie gleby, mieszanie resztek pożniwnych czy usuwanie chwastów. Dzięki temu oszczędzasz czas i paliwo.

2. Idealne przygotowanie gleby

Dzięki talerzowaniu można uzyskać wyrównaną powierzchnię pod przyszłe uprawy. Bronowanie rozdrabnia niepokruszone skiby i odłogi, przykrywa resztki pożniwne i pomaga w wymieszaniu górnej warstwy gleby z wapnem i nawozem mineralnym.

3. Skuteczne zwalczanie chwastów

Brona talerzowa doskonale radzi sobie z młodymi chwastami, eliminując je wraz z korzeniami. Dzięki temu rośliny uprawne mają lepszy dostęp do składników odżywczych i wody. Pomaga to też zaoszczędzić na herbicydach.

4. Poprawa struktury gleby

Talerzowanie przyczynia się do poprawy drenażu i zmniejszenia zagęszczenia gleby. Dzięki temu podłoże staje się bardziej przepuszczalne dla wody, powietrza i korzeni roślin.

5. Oszczędność i efektywność

Względem ciągnika brona talerzowa charakteryzuje się niewielkim zapotrzebowaniem na moc, co przekłada się na oszczędności paliwa. Ponadto, jej prosta i trwała konstrukcja gwarantuje długą żywotność i niskie koszty eksploatacji.

7. Idealna do gospodarki bezorkowej

Brona talerzowa jest niezbędnym wyposażeniem w gospodarstwach bezorkowych. Dzięki niej przygotowanie gleby będzie jeszcze prostsze. Talerzówka doskonale uzupełnia inne maszyny do gospodarstwa rolnego, np. kultywatory, wały i głębosze.

brona talerzowa, producent maszyn rolniczych dexwal


Szukasz odpowiedniej brony talerzowej?

| Skontaktuj się z nami, z chęcią Ci doradzimy!

Jakie są główne zalety bron talerzowych?

Brony talerzowe charakteryzują się prostą i trwałą konstrukcją, wielofunkcyjnością, wysoką wydajnością pracy, niewielkim zapotrzebowaniem na moc względem ciągnika na lekkich glebach oraz możliwością dostosowania do specyficznych potrzeb uprawy.

Jak działa brona talerzowa?

Brona talerzowa składa się z ramy z talerzami, które obracają się podczas jazdy ciągnika, krojąc i obracając glebę.

Jakie są cele talerzowania?

Celem talerzowania jest uzyskanie wyrównanej powierzchni pod przyszłe uprawy, spulchnienie gleby, przykrycie resztek pożniwnych oraz mieszanie górnej warstwy z wapnem i nawozem mineralnym.