Niezbędnik dla gospodarstw – jakie maszyny rolnicze musi mieć każde gospodarstwo?

Dobór odpowiednich maszyn rolniczych powinien odpowiadać profilowi gospodarstwa, jednak nie budzi wątpliwości fakt, iż własny park maszynowy jest dzisiaj niezbędny do prowadzenia wydajnej gospodarki rolnej. Wyposażenie mechaniczne znajduje swoje zastosowanie nie tylko w celu ułatwienia ciężkiej pracy na roli. W wielu przypadkach maszyny rolnicze zapewniają też wysoką jakość wykonywanych zadań, co w prostej linii przekłada się na wzrost wydajności gospodarstwa. Jakie maszyny rolnicze musi mieć każde gospodarstwo?

Jakie maszyny są potrzebne w gospodarstwie rolnym?

Podstawowym sprzętem wskazywanym przez rolników, jako niezastąpiony jest oczywiście ciągnik rolniczy. Z biegiem lat producenci wzbogacają funkcjonalność ciągników poprzez montaż różnego rodzaju mechanizmów pozwalających na stosunkowo łatwą instalację osprzętu rolniczego.

Obecnie dostępne są w sprzedaży między innymi pługi, siewniki, przyczepy czy snopowiązałki, które w połączeniu z ciągnikiem stanowią integralną całość.

Dodatkową zaletą nowoczesnych ciągników rolniczych jest dbałość o komfort pracy operatora. Nikogo nie dziwią już pojazdy wyposażone w klimatyzowane, ogrzewane i dźwiękoszczelne kabiny zaopatrzone w specjalne filtry pochłaniające pył i kurz.

Wybór ciągnika powinien uwzględniać następujące parametry:

  • Profil produkcji
  • Moc silnika;
  • Wielkość areału;
  • Ukształtowanie terenu;
  • Rodzaj gleby

Wszystkie powyższe czynniki mają wpływ na ostateczną cenę ciągnika, zatem nie ma sensu inwestować w potężny i drogi pojazd, planując wykorzystanie jego potencjału na niewielkim i niewymagającym areale.

Ponad 90% rolników dysponuje przynajmniej jednym własnym ciągnikiem.

W dalszej kolejności producenci rolni wymieniają:

  • Pługi;
  • Siewniki;
  • Kultywatory;
  • Chwastowniki;

Pługi 

Pługi kruszą oraz spulchniają glebę, nie naruszając jednocześnie jej struktury. Znacząco poprawiają podsiąkanie wody, ożywiają wierzchnią warstwę ziemi, przez co przyczyniają się do szybszego wzrostu roślin uprawnych.

Siewniki 

Podstawowe wyposażenie gospodarstw rolnych zajmujących się uprawą roślin. Siewnik przeznaczony jest do wysiewu nasion zbóż, a także roślin spożywczo-przemysłowych.

Kultywatory 

Kultywatory łączą w sobie zalety brony i glebogryzarki. Zastosowanie tych urządzeń jest niezbędne w celu dostarczenia do gruntu powietrza, wody oraz składników odżywczych.

Chwastowniki 

Są to maszyny niszczące chwasty. Szczególnie zalecane w gospodarstwach wielkopowierzchniowych. Eliminując niechciane rośliny, chwastowniki ograniczają także do minim liczbę kretowisk.

Maszyny rolnicze – nowe czy używane?

Ograniczenia budżetowe powodują, iż wielu rolników decyduje się na zakup maszyn używanych. Nie jest to jednak wybór sprawiający satysfakcję. Jak zapewnia producent maszyn rolniczych sprzęt wyprodukowany współcześnie przy użyciu najnowszych technologii oraz materiałów odpornych na czynniki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne znacząco obniża koszty eksploatacyjne.

Nie należy do rzadkości fakt, iż nowa maszyna rolnicza spełnia swoje zadanie przez wiele lat bez potrzeby jej serwisowania. Jedynym, o co powinien zadbać właściciel, jest zabezpieczenia urządzenia przed opadami, mrozem i wilgocią.

agregat talerzowy grunt dexwal


Szukasz maszyn rolniczych do swojego gospodarstwa?

Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy Ci w wyborze odpowiednich maszyn!

Jakie maszyny rolnicze są niezbędne w każdym gospodarstwie rolnym?

Podstawowym sprzętem w każdym gospodarstwie rolnym jest ciągnik rolniczy, ale również istotny jest pług, siewnik, kultywator oraz chwastownik.

Na co zwrócić uwagę wybierając ciągnik rolniczy?

Przy wyborze ciągnika rolniczego należy uwzględnić potrzeby gospodarstwa, a więc profil produkcji, moc silnika, wielkość areału, ukształtowanie terenu czy rodzaj gleby.

Czy opłaca się inwestować w nowe maszyny rolnicze?

Inwestycja w nowe maszyny rolnicze często opłaca się ze względu na ich większą wydajność, co skutkuje mniejszymi kosztami eksploatacji i dłuższą żywotnością.