Co wybrać? Agregat ścierniskowy czy talerzówkę?

Uprawa pożniwna to ważny element pielęgnacji roli. Jakie maszyny sprawdzą się w niej lepiej – agregaty czy brony talerzowe?

Rola po orce wymaga dodatkowych zabiegów uprawowych. Jednym z najważniejszych i najwydajniejszych jest talerzowanie. Polega ono na pocięciu górnej warstwy roli oraz obróceniu darni i jej przykryciu glebą z głębszych warstw (trzeba jednak pamiętać, że efektywność jest mniejsza niż w przypadku użycia pługa). Największe znaczenie ta metoda ma w pielęgnacji łąk i pastwisk oraz jako uprawka pożniwna.

Uprawa pożniwna wymaga oczywiście użycia odpowiedniego sprzętu. Na rynku dostępne są przede wszystkim dwa typy urządzeń do tej uprawki – brona talerzowa oraz agregat ścierniskowy. Który z nich będzie lepszym wyborem? Jakie efekty daje talerzowanie i o czym należy pamiętać, planując takie prace? Te kwestie omawiamy w nowym artykule.

Talerzowanie – na czym polega i czemu się je wykonuje?

Jak już wspomnieliśmy, istotą talerzowania jest pocięcie darni lub skorupy gleby i jej odwrócenie, a tym samym – spulchnienie. By metoda była skuteczna, konieczne jest wykonanie zabiegu w odpowiednim terminie, właściwe wyrównanie gruntu oraz wykonanie cięć o wymaganej głębokości przy jednoczesnym braku jaków. Dokładne wartości tych parametrów zależą od rodzaju roli i celu talerzowania.

Talerzowanie łączy w sobie elementy orki oraz kultywatorowania. Z pierwszą metodą łączy je fakt odcinania i odkładania fragmentów gruntu, zaś z drugą – efekt spulchnienia poprzez płytkie wrzynanie w glebę. Najważniejsze zastosowania talerzowania to konieczność rozkruszenia dużych skib na glebach ciężkich oraz rozdrobnienie darni. Jest ono także skuteczne jako technika zwiększająca efektywność nawozów mineralnych i wapna.

brona talerzowa żuk od producenta maszyn rolniczych

Brona talerzowa – „talerzówka”. Najważniejsze wady i zalety

Podstawowym sprzętem do uprawy pożniwnej jest brona talerzowa (tzw. „talerzówka”). Maszyny tego typu dostępne są w wielu wariantach różniących się między sobą np. rodzajem wału uprawowego, wielkością tarcz, kształtem zębów lub masą całej konstrukcji. Każdy rolnik bez trudu dobierze więc bronę dostosowaną do swoich potrzeb.

Jakie zalety ma brona talerzowa?

Brona talerzowa cieszy się dużą popularnością na polskich uprawach. To wynik przede wszystkim jej licznych zalet, wśród których największe znaczenie mają:

niskie koszty eksploatacji: w porównaniu do agregatów zużywa mniej energii, a jej naprawy są rzadsze i prostsze, a więc również tańsze;
nieskomplikowana konstrukcja wpływająca na mniejszą awaryjność sprzętu;
uniwersalność i funkcjonalność: poza samym talerzowaniem, brona może być używana do odchwaszczania, wysiewu traw i innych prac;
niska podatność na zapychanie na mokrym podłożu;
łatwość rozbudowy: bronę można łatwo rozbudowywać i modyfikować poprzez doposażenie w dodatkowe wały.

Czemu warto stosować agregat talerzowy? Kiedy sprawdzi się najlepiej?

Agregaty ścierniskowe stanowią kompaktową i bardziej zaawansowaną wersję bron. Każdy talerz osadzony jest na własnej ułożyskowanej piaście (w bronach na wspólnym wale), co pozwala na zmniejszenie odległości między nimi i zwiększenie kąta natarcia. To przekłada się na większy boczny odrzut gleby.

W porównaniu z bronami, agregaty lepiej wypadają również pod względem wydajności mieszania warstwy ziemi i precyzji ustawienia głębokości, pozwalają też uniknąć powstawania bruzd w glebie. Poza tym umożliwiają lepsze rozdrobnienie perzu i zapobiegają jego dalszemu ukorzenianiu. Można też doposażyć je w siewnik poplonu, co pozwala zmniejszyć liczbę przejazdów i tym samym zredukować zużycie paliwa.

agregat ścierniskowy grunt dexwal

Brona talerzowa czy agregat? Które rozwiązanie wybrać?

Wybór między broną talerzową a agregatem ścierniskowym nie jest łatwy. Pierwszy typ maszyn oferuje wprawdzie nieco mniejsze możliwości (różnice są widoczne przede wszystkim w głębokości cięć), ale generuje niższe koszty – zarówno, jeśli chodzi o zakup, jak i eksploatację. Agregat z kolei lepiej spulchni glebę i może być wykorzystywany jako zestaw uprawowo-siewny. Oba rozwiązania dobrze sprawdzą się przy mieszaniu nawozów naturalnych i sztucznych.

Jeśli nadal masz wątpliwości, na którą maszynę się zdecydować, zachęcamy do kontaktu! Nasi specjaliści chętnie pomogą w wyborze najodpowiedniejszego rozwiązania!


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Co to jest talerzowanie?

Istotą talerzowania jest pocięcie skorupy gleby i jej odwrócenie, a zarazem spulchnienie. Talerzowanie łączy w sobie kultywatorowanie oraz orkę.

Dlaczego warto stosować agregat talerzowy?

Taki agregat można doposażyć w siewnik do poplonu, co pozwala zredukować zużycie paliwa.