Agregat ścierniskowy – do czego służy i czym kierować się przy zakupie?

Zastanawiasz się do czego potrzebny Ci będzie agregat ścierniskowy? A może już go masz, ale nie wykorzystujesz całego potencjału tej maszyny? Zastanawiasz się nad jego zakupem? Koniecznie przeczytaj nasze wskazówki, czym kierować się przy zakupie i jakie w głównej mierze ma zastosowanie agregat ścierniskowy.

Kiedy i do czego potrzebny nam będzie agregat ścierniskowy?

Agregat ścierniskowy to niezawodne narzędzie do pracy na polu przy każdym rodzaju gleby. Stosowany jest do uprawy pożniwnej w celu uzyskania zamierzonych efektów. Przewidywane skutki zastosowania agregatu ścierniskowego to: szybsze kiełkowanie resztek nasion zbóż i chwastów, które z kolei umożliwia szybsze gnicie resztek pożniwnych w celu zatrzymania wilgoci w glebie. Agregat ścierniskowy służy bowiem do spulchniania zaskorupionych gleb, niszczenia chwastów, kruszenia większych brył oraz mieszania nawozów z glebą. Agregat ścierniskowy może być także używany do zadań uprawowo-siewnych.

Jakie są pozytywne aspekty posiadania agregatu ścierniskowego?

Agregat ścierniskowy to potężna maszyna działająca przy każdej pogodzie. Jak i pozostałe maszyny rolnicze, agregat przeznaczony jest do wykonania szeregu działań ułatwiających nam pracę z ziemią. I tak, agregat ścierniskowy ułatwi nam skruszenie ziemi, w zależności od stopnia zakamienienia gleby wybierzmy odpowiednie zabezpieczenie. Agregat ścierniskowy świetnie radzi sobie ze spulchnianiem gleby, nawet bardzo zaskorupionej. Kolejnym pozytywem posiadania tegoż agregatu jest wykonywanie podorywek oraz innych upraw na polu. Można go także stosować do uprawy przedsiewnej. Innym zadaniem, z którym poradzi sobie ten agregat to zrywanie ścierniska zbożowego, kukurydzianego, a także innych roślin. Agregaty ścierniskowe to bardzo wydajne maszyny rolnicze, nie tylko w odniesieniu do pługów, ale także wobec innych, dostępnych na rynku maszyn.

Czym kierować się wybierając agregat ścierniskowy?

Jakie parametry powinien mieć agregat ścierniskowy?

Agregat ścierniskowy dostępny jest w różnych szerokościach, jest to więc pierwszy aspekt, nad którym powinniśmy się zastanowić. Im większa szerokość, tym większy zakres pracy, co z kolei może przełożyć się na większą wydajność w ogóle. Drugim bardzo ważnym aspektem, o którym mówi producent maszyn rolniczych, jest rodzaj zabezpieczenia, który możemy wybrać. Dostępne zabezpieczenie agregatu to: sprężynowe, ślimakowe i kołkowe. Jest to istotne w zależności od występującego zakamienienia gleby. Podczas, gdy gleba jest mało zakamieniona, możemy zdecydować się na zabezpieczenie kołkowe. W przypadku silnego zakamienienia gleby, wybierzmy agregat ścierniskowy z zabezpieczeniem sprężynowym. Kolejnym elementem, którego nie można pominąć jest wydajność maszyny (np. 1.8-2.6 Ha/h, 2.1.-3.0 Ha/h) czy zapotrzebowanie mocy (KM). Zwróćmy uwagę, że zapotrzebowanie mocy i masa są zależne od zastosowanego wału, a tych jest także wiele do wyboru! Wały do wyboru: packera, strunowy, rurowy, daszkowy, strunowy ząbkowany, typu T, typu U.

agregat talerzowy grunt dexwal
Agregat ścierniskowy GRUNT
agregat talerzowy tur maszyny rolnicze dexwal
Agregat ścierniskowy TUR

Agregat ścierniskowy to ważna maszyna w pracy rolnika, która pozwoli zaoszczędzić nie tylko wysiłek, ale też wpłynie na podniesienie jakości i wydajności naszych upraw.

Co to jest agregat ścierniskowy?

Agregat ścierniskowy to niezawodna maszyna do pracy na każdym rodzaju gleby. Jest ona stosowana w celu zwiększenia plonów poprzez spulchnianie zaskorupionych gleb, niszczenie chwastów, kruszenie większych brył oraz mieszanie nawozów z glebą.

Jakie są plusy posiadania agregatu ścierniskowego?

Do największych zalet posiadania go jest to, że maszyna działa przy każdych warunkach atmosferycznych i ułatwia pracę codzienną w polu.

Jakie są aspekty posiadania agregatu ścierniskowego?

Dostępność w różnych szerokościach, wszelkiego rodzaju zabezpieczania oraz wydajność maszyny i zapotrzebowanie na moc ciągnika.