Agregat uprawowo-siewny – do czego służy i czym kierować się przy zakupie?

Agregat uprawowo-siewny jak sama nazwa wskazuje służy zarówno do uprawiania gleby, jak i zasiewu. Obie czynności wykonywane są jednocześnie, co przekłada się na efektywność, a także oszczędność czasu oraz paliwa. Czym dokładnie jest agregat uprawowo-siewny? Co wziąć pod uwagę przy jego wyborze? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Co to jest agregat uprawowo-siewny?

Czym jest agregat uprawowo-siewny?

Agregat uprawowo-siewny to wyspecjalizowana maszyna rolnicza, która stanowi połączenie glebogryzarki, kultywatora, brony oraz siewnika. Takie rozwiązanie sprawia, że uprawa gleby oraz zasiew następuje jednocześnie, co pozwala zdecydowanie poprawić efektywność prac polowych.

Jak działa agregat uprawowo-siewny?

Agregat uprawowo-siewny umożliwia spulchnianie i wyrównywanie wierzchniej warstwy gleby, rozbijanie i kruszenie brył zaskorupiałej powierzchni pola, a także ugniatanie podłoża dla lepszego podsiąkania wód gruntowych. Wykorzystywany jest również do wyciągania chwastów rozłogowych, co pozwala w odpowiedni sposób przygotować pole do zasiewu. W tylnej części agregatu znajduje się natomiast siewnik, który równomiernie rozsiewa nasiona, co przekłada się na ich właściwy wzrost. Warto również podkreślić, że tego typu maszyny można wykorzystywać nie tylko do wysiewu nasion, ale również rozsiewania nawozów i skutecznego mieszania ich z glebą.

Co wziąć pod uwagę przy wyborze agregatu uprawowo-siewnego?

Jak już wspomniano wykorzystanie agregatu uprawowo-siewnego pozwala podnieść efektywność prac polowych dzięki jednoczesnemu uprawianiu gleby oraz zasiewowi nasion. Przekłada się to również na jakość uzyskanych plonów, ponieważ są one większe i lepsze jeżeli gleba jest uprawiona w prawidłowy sposób, a nasiona rozsiane równomiernie. Warto jednak mieć świadomość, że dostępne w sprzedaży agregaty różnią się od siebie parametrami oraz zastosowaniem. W związku z tym przy wyborze tego typu maszyny należy wziąć pod uwagę m.in.:

powierzchnię uprawianej działki, co jest bardzo ważne ponieważ przekłada się na efektywność prac. W przypadku dużych działek najlepiej sprawdzają się agregaty o szerokości od 6 do nawet 9 metrów, które są wyposażone w siewniki pneumatyczne. Do uprawy małych działek w zupełności wystarczy agregat mający 3-4 metry szerokości. W tym przypadku siewnik może być zarówno pneumatyczny, jak i mechaniczny.

rodzaj gleby, co jest bardzo istotną kwestią, ponieważ w sprzedaży dostępne są m.in. agregaty talerzowe oraz zębowe. Te pierwsze to uniwersalne maszyny, które sprawdzają się w przypadku gleb ciężkich. Są masywne i umożliwiają spulchnianie gleby oraz nadawanie jej odpowiedniej struktury. Dodatkowo można je wyposażyć również w bronę rotacyjną bądź wirnikową, co podnosi funkcjonalność. Agregaty zębowe są mniej uniwersalne, co sprawia, że jest to sprzęt dedykowany do uprawy gleb lekkich oraz piaszczystych. Tego typu agregat stanowi połączenie siewnika z kultywatorem posiadającym zęby sprężynowe oraz wał strunowy. Nie można wykorzystywać ich na polach, gdzie pozostało dużo resztek roślinnych, a w przypadku znacznej ilości kamieni należy pamiętać o specjalnych zabezpieczeniach chroniących przed przeciążeniami.

Agregat uprawowo-siewny – wybór producenta

Warto mieć świadomość, że agregaty uprawowo-siewne podobnie jak inny sprzęt rolniczy produkuje wiele firm, a same maszyny różnią się nie tylko parametrami pracy, ale również jakością. W związku z tym, że zakup takiego urządzenia to poważny wydatek dobrym rozwiązaniem jest wybór sprzętu renomowanej firmy. Producent maszyn rolniczych powinien gwarantować najwyższą jakość oraz wieloletnią trwałość. Bardzo ważny jest również oferowany serwis, który powinien obejmować zarówno naprawy gwarancyjne, jak i pogwarancyjne. Z uwagi na fakt, że agregaty uprawowo-siewne pracują w trudnych warunkach muszą być poddawane regularnym przeglądom oraz serwisowaniu, co zdecydowanie wydłuży ich żywotność.

Podsumowując należy stwierdzić, że agregat uprawowo-siewny to maszyna rolnicza, która znacznie upraszcza prace polowe. Warto jednak pamiętać, że skuteczność i wydajność jej pracy uzależniona jest od właściwego doboru sprzętu, który występuje w różnych wersjach.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!