Brona chwastownik — skuteczne narzędzie w walce z chwastami w uprawach rolnych

Brona chwastownik to niezastąpione narzędzie w uprawach rolnych, także w tych ekologicznych. Dzięki regularnemu bronowaniu można skutecznie zwalczać chwasty, poprawić strukturę gleby i stworzyć optymalne warunki do wzrostu roślin. Jeśli jeszcze nie korzystasz z tej metody, warto rozważyć jej wprowadzenie do swojego gospodarstwa.

Ekologiczne uprawy rolnicze zyskują na popularności. Coraz więcej rolników decyduje się na prowadzenie upraw w sposób przyjazny dla środowiska, rezygnując z chemicznych środków ochrony roślin. W takim przypadku brona chwastownik staje się niezastąpionym narzędziem w walce z chwastami.

Bronowanie ogólnie jest jednym z najstarszych sposobów walki z chwastami, które nasze babcie i dziadkowie stosowali w swoich gospodarstwach. W obliczu rosnących ograniczeń w stosowaniu środków chemicznych, metoda ta wraca do łask. Aby jednak była skuteczna, trzeba znać kilka zasad dotyczących jej stosowania w różnych uprawach.

Zalety bronowania w uprawach ekologicznych

Bronowanie w uprawach, nie tylko ekologicznych, przynosi szereg korzyści. Po pierwsze, pozwala na skuteczne zwalczanie chwastów bez stosowania herbicydów. Po drugie, poprawia strukturę gleby, co sprzyja lepszemu wzrostowi roślin. Po trzecie, bronowanie przyczynia się do poprawy cyrkulacji powietrza w glebie, co jest korzystne dla korzeni roślin.

 • Zwalczanie chwastów: Bronowanie po siewie skutecznie eliminuje wschodzące chwasty, zanim zdążą się silnie ukorzenić i stworzyć zagrożenie dla roślin uprawnych.
 • Poprawa struktury gleby: Bronowanie przyczynia się do płytkiego spulchnienia gleby, co ułatwia korzeniom roślin dostęp do tlenu i składników odżywczych.
 • Zmniejszenie parowania: Dzięki bronowaniu zmniejsza się nadmierne parowanie wody z gleby, co pomaga w zachowaniu wilgotności niezbędnej dla roślin.
 • Wyrównanie powierzchni: Bronowanie pomaga wyrównać powierzchnię pola, co ułatwia późniejsze prace agrotechniczne.
 • Stymulacja krzewienia: Bronowanie pobudza rośliny do szybszego krzewienia, co może przyczynić się do zwiększenia plonów.
 • Przerywanie cyklu chorób i szkodników: Regularne bronowanie przerywa cykl rozwojowy wielu chorób i szkodników, zmniejszając ich presję na uprawy.
 • Rozkład resztek roślinnych: Bronowanie przyspiesza rozkład resztek pożniwnych, co przyczynia się do wzbogacenia gleby w materię organiczną.
 • Lepsze przykrycie nasion: Bronowanie po siewie pomaga w dokładniejszym przykryciu nasion glebą, co zwiększa szanse na ich wschody.
 • Mieszanie nawozów i środków ochrony: Bronowanie umożliwia dokładne wymieszanie nawozów mineralnych i środków ochrony roślin z glebą, co zwiększa ich skuteczność.
 • Ograniczenie erozji: Prawidłowo wykonane bronowanie może pomóc w ograniczeniu erozji gleby, zwłaszcza na stromych zboczach.
 • Oszczędność czasu i środków: Dzięki bronowaniu po siewie można ograniczyć ilość zabiegów chemicznego zwalczania chwastów, co przekłada się na oszczędność czasu i środków.

Zastosowanie brony chwastownik w praktyce

W praktyce bronowanie powinno być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu chwastów. Ważne jest, aby wykonywać zabieg w odpowiednich warunkach pogodowych – najlepiej w suchy i słoneczny dzień. Warto również pamiętać o odpowiedniej prędkości jazdy ciągnika – zbyt szybkie bronowanie może nie przynieść oczekiwanych efektów.

Warunki do bronowania:

 • Wilgotność gleby: Najlepsze efekty bronowania osiągniesz, gdy wierzchnia warstwa gleby pod wpływem działania brony rozsypuje się na gruzełki.
 • Faza rozwojowa chwastów: Największą skuteczność niszczenia chwastów osiągniesz, gdy są one w fazie liścieni lub wykształcania pierwszych liści właściwych.

Zboża:

 • Kiedy bronować? W zbożach jarych najlepiej bronować po raz pierwszy 5-7 dni po zasiewie, następnie w czasie piórkowania i po wytworzeniu przez rośliny czwartego liścia. W zbożach ozimych, bronowanie najlepiej przeprowadzić dwukrotnie w okresie wiosennym, po nawożeniu azotowym.
 • Jak bronować? Używaj lekkiej brony z ostrymi zębami, prowadząc ją ukośnie do zasianych rzędów lub w ich poprzek. Unikaj bronowania wzdłuż rzędów, aby nie uszkodzić roślin.

Rośliny motylkowe (groch, peluszka, wyka, bobik):

 • Kiedy bronować? Bronowanie wykonuje się ukośnie do rzędów przed wschodami i po wschodach roślin, gdy mają nie więcej niż 5 cm wysokości.
 • Jak bronować? Zabieg najlepiej przeprowadzić w dni słoneczne i ciepłe, najlepiej po południu, kiedy rośliny są nieco przewiędnięte i mniej łamliwe. Unikaj bronowania podczas wschodów oraz jeśli wcześniej zastosowano herbicyd doglebowy.

Bronowanie vs. herbicydy: nowe spostrzeżenia z Uniwersytetu Rzeszowskiego

Nie tak dawno temu, bronowanie było jednym z podstawowych sposobów walki z chwastami. Czy nadal jest skuteczne w dobie nowoczesnych herbicydów? Naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego postanowili to sprawdzić.

Eksperyment w skrócie:

Zespół pod kierownictwem prof. Doroty Bobreckiej-Jamro przeprowadził badania, w których porównywali efektywność bronowania z użyciem herbicydu Mocarz 75 WG. Testowali różne kombinacje: samo bronowanie, herbicyd w pełnej dawce, herbicyd w połowie dawki oraz połączenie bronowania z herbicydem.

Główne wnioski:

 1. Bronowanie wciąż na topie: Okazało się, że 2-krotne bronowanie daje efekty porównywalne z użyciem herbicydu w dawce obniżonej o 50%. W obu przypadkach zanotowano redukcję chwastów o około 75-80%.
 2. Połączenie sił: Najbardziej efektywne okazało się połączenie bronowania z herbicydem, nawet w obniżonej dawce. Dzięki temu chwasty zostały zredukowane o imponujące 92-94%.
 3. Odmiany zbóż: Ciekawostką było to, że różne odmiany pszenicy jarej, takie jak Parabola i Monsun, miały podobną konkurencyjność w stosunku do chwastów. Oznacza to, że odmiana nie wpłynęła na skuteczność bronowania czy herbicydu.
 4. Plony: Co ważne dla każdego rolnika, zastosowanie bronowania lub herbicydu w obniżonej dawce przyniosło wzrost plonu o 30%. Połączenie obu metod zwiększyło plon o 40-43%.

Bronowanie, choć może wydawać się nieco staroświeckie, wciąż ma swoje miejsce w nowoczesnym rolnictwie. W połączeniu z odpowiednio dobranymi herbicydami może przynieść naprawdę zadowalające rezultaty. Dzięki badaniom z Uniwersytetu Rzeszowskiego mamy potwierdzenie, że warto łączyć tradycyjne metody z nowoczesnymi rozwiązaniami.

Dexwal — producent maszyn do gospodarstwa

Jeśli jesteś zainteresowany zakupem bron chwastownik, zapraszamy do skorzystania z naszej oferty. Oferujemy profesjonalne maszyny rolnicze i narzędzia do bronowania, które spełnią oczekiwania nawet najbardziej wymagających rolników. Skontaktuj się z nami, a doradzimy Ci, jaka brona będzie najlepsza dla Twojego gospodarstwa.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Dlaczego bronowanie jest ważne w ekologicznych uprawach rolniczych?

Bronowanie jest jednym z najstarszych sposobów walki z chwastami, nie wymaga stosowania chemicznych środków ochrony roślin. W ekologicznych uprawach rolniczych pozwala na skuteczne zwalczanie chwastów, poprawę struktury gleby, cyrkulacji powietrza w glebie oraz przyczynia się do wielu innych korzyści, takich jak zmniejszenie parowania wody czy stymulacja krzewienia roślin.

Jakie są główne zalety bronowania w porównaniu do stosowania herbicydów?

Bronowanie oferuje wiele korzyści, takich jak skuteczne zwalczanie chwastów bez użycia herbicydów, poprawa struktury gleby, lepsze przykrycie nasion czy oszczędność czasu i środków. Badania z Uniwersytetu Rzeszowskiego wykazały, że 2-krotne bronowanie daje efekty porównywalne z użyciem herbicydu w dawce obniżonej o 50%, a połączenie bronowania z herbicydem może zredukować chwasty nawet o 92-94%.

W jakich warunkach najlepiej przeprowadzać bronowanie?

Bronowanie powinno być przeprowadzane regularnie, zwłaszcza w okresie intensywnego wzrostu chwastów. Najlepsze efekty osiąga się, gdy wierzchnia warstwa gleby pod wpływem działania brony rozsypuje się na gruzełki. Ważne jest również, aby wykonywać zabieg w odpowiednich warunkach pogodowych, tj. w suchy i słoneczny dzień oraz zwracać uwagę na odpowiednią prędkość jazdy ciągnika.