Czym kierować się przy wyborze siewnika do poplonu?

Sianie poplonu jest jedną z najpopularniejszych metod nawożenia gleby. Zabieg nie wymaga zakupu drogich preparatów nawozowych, nie jest też skomplikowany. Można zaryzykować twierdzenie, że na skutek działań producenta rolniczego nawóz sam rośnie. To rolnik, sadownik czy ogrodnik decydują, jakiej jakości będzie poplon, dokonując wyboru nasion, rozsiewanych później na uprawianym areale.
Na skuteczność zabiegu wpływ ma także dobór maszyn rolniczych. Czym jest poplon? Jaki siewnik wybrać do tego celu? Podpowiadamy.

Poplon – co to jest? 

Wysiew poplonu ma na celu uniknięcie zjawiska erodowania i jałowienia gruntu. Czynność powinna być przeprowadzona po zakończonych zbiorach. W miejsce dotychczasowych upraw następuje wysiew innych roślin. Z uwagi na bogatą zawartość odżywczą, są to przeważnie rośliny motylkowe, rzadziej strączkowe.

Część rolników korzysta z poplonu, traktując go jako wydajną paszę, jednak więcej korzyści udaje się osiągnąć poprzez przeoranie gleby razem z roślinnością.

Wypada w tym miejscu przypomnieć, iż sianie poplonu jest obowiązkiem rolników, którzy są właścicielami gruntów ornych o powierzchni powyżej 15 ha. Rekompensatę finansową za włożony wysiłek odbierają przy ubieganiu się o jednolite płatności obszarowe.

Abstrahując od obowiązku zazieleniania, wysiew poplonu przynosi wiele korzyści nie tylko dużym producentom rolnym. Jest mile widziany w ogrodach i sadach.

Sianie poplonu – korzyści:

  • Poprawa kondycji gleby i lepsze plony
  • Ograniczenie kosztów związanych z erozją gleby
  • Skuteczniejsza walka z insektami i chorobami

Poprawa kondycji gleby i lepsze plony 

Systematyczne stosowanie poplonu tworzy w procesie mineralizacji cenną materię organiczną. Warto dodać, iż korzyści mają charakter długofalowy, co wpływa na wydajność upraw w kolejnych latach.

Utrzymanie dobrej kondycji pól powinno być priorytetem, zwłaszcza w kontekście upraw wymagających. Poplon w takich przypadkach wydaje się idealnym narzędziem.

Ograniczenie kosztów związanych z erozją gleby 

Coraz większe problemy środowiskowe (susze, ulewy, wysokie temperatury) wywołują nasilenie zjawiska erozji wodnej i wietrznej w glebie. Jak wskazują badania, poplony znakomicie funkcjonują w trudnych warunkach, zadarniają powierzchnię, co ogranicza wypłukiwanie składników odżywczych, a także użytych wcześniej środków ochrony roślin.

Skuteczniejsza walka z insektami i chorobami 

Pewną ciekawostką dla niektórych może być fakt, że odpowiedni dobór nasion poplonu znacząco ogranicza rozwój niepożądanych organizmów glebowych. Przykładem może tu być łubin odmian gorzkich zabezpieczający uprawę ziemniaka, który jest wybitnie podatny na antagonistyczne działania szkodników.

Dodatkowo stosowanie poplonów wpływa pozytywnie na ekosystem, absorbując nadmiar azotu oraz stając się siedliskiem pożytecznych odmian owadów.

Poplony biorą udział w sekwestracji (wiązaniu) węgla w glebie. W ten sposób następuje samoistna redukcja emisji CO2 z pól uprawnych.

Siewniki do poplonów 

Jednym z kryteriów, z którym musi liczyć się współczesne rolnictwo, jest czas. Skracanie prac polowych poprzez ich automatyzację wymusza niejako zwrot uwagi plantatorów na maszyny rolnicze. W tym kontekście siewnik poplonów wydaje się niezastąpiony w gospodarstwie.

W ofercie handlowej znajdują się różne typy siewników do poplonu, różniące się od siebie konstrukcją, techniką wysiewu i ceną.

Pośród najpopularniejszych maszyn rolniczych należy wymienić:

  • Siewniki poplonów mechaniczne;
  • Siewniki poplonów pneumatyczne;
  • Siewniki polonów tarczowe.

Siewniki poplonów mechaniczne

Są to maszyny rolnicze niekorzystające z energii elektrycznej, W tym przypadku zastosowania ma grawitacja oraz w niektórych przypadkach przeniesienie napędu z układów mechanicznych ciągnika.

Siewniki poplonów mechaniczne wyposażone są z reguły w duże zbiorniki osiągające pojemność dochodzącą nawet do 700 litrów. Równomierność podawania nasion zapewniają umieszczone w dolnej części siewnika rozpraszacze.

Wysiew następuje nisko, w bezpośredniej bliskości gruntu, co zapobiega przemieszczaniu się cennego ładunku na skutek ruchu maszyny bądź powiewów wiatru.

Siewniki poplonów pneumatyczne 

Jest to najdroższa propozycja dostępna w handlu z uwagi na znaczny stopień zaawansowania technicznego. Pojemność zbiorników na nasiona często przekracza 1000 litrów, a szerokość wysiewu może dochodzić nawet do 12 metrów. Nasiona podawane są poprzez system dmuchaw i dyfuzorów.

Na uwagę zasługuje sterowanie elektroniczne, a często też zapamiętywanie parametrów pracy i położenia siewnika za pośrednictwem czujników GPS.

Siewniki poplonów tarczowe 

Są to maszyny rolnicze najbardziej uniwersalne. Prostota technologiczna, a co za tym idzie bezawaryjność, skuteczność i niska cena plasują siewniki poplonów tarczowe bardzo wysoko w rankingu popularności. Jak zapewnia producent maszyn rolniczych, urządzenia wykazują się także dużą trwałością i odpornością na uszkodzenia mechaniczne.

Siewnik poplonów – czy warto?

Siewnik poplonów z mieszadłem o pojemności od 40 do 200 litrów i szerokością rozrzutu do około 30 metrów sprawdzi się także, jako siewnik do trawy. Nabywając urządzenie, rolnik zyskuje tak naprawdę dwie maszyny, a to przekłada się na realne oszczędności.

Czy warto zainwestować w siewnik poplonów?

Biorąc pod uwagę obowiązek wysiewania poplonów oraz namacalne korzyści płynące z tego typu działania, zakup własnego siewnika jest w pełni uzasadniony ekonomicznie, jak i ekologicznie.

Poplony są idealnym rozwiązaniem, kiedy nie pada, kiedy mocno pada, a nawet kiedy leje”. Te słowa wypowiedział Andy Clark, Cover Crops for Sustainable Crop Rotations, Sustainable Agriculture Research & Education.

Wypada dodać, iż przy wykorzystaniu optymalnego siewnika, rośliny poradzą sobie z najtrudniejszymi warunkami, w jakich przyjdzie im wzrastać.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wyborze siewnika do poplonu?

Przy wyborze siewnika do poplonu warto zwrócić uwagę na parametry takie jak szerokość robocza, pojemność zbiornika na nasiona, regulację siewu oraz równomierne rozprowadzanie nasion.

Jaka jest różnica między siewnikiem pneumatycznym a mechanicznym do poplonu?

Siewnik pneumatyczny do poplonu wykorzystuje strumień powietrza do rozsiewania nasion, siewniki tego typu są sterowane elektronicznie. Natomiast siewnik mechaniczny nie korzysta z z energii elektrycznej, wykorzystuje grawitację i w wybranych przypadkach przeniesienie napędu z układu mechanicznego ciągnika.

Jakie są najważniejsze czynniki wpływające na skuteczność siewnika do poplonu?

Skuteczność siewnika do poplonu zależy od kilku czynników, takich jak odpowiednie dopasowanie nasion do siewnika, właściwe ustawienie parametrów siewu, jakości gleby oraz odpowiedniego przygotowania pola przed siewem.