Na co zwrócić uwagę decydując się na zakup brony talerzowej?

Uważana za jeden z najbardziej podstawowych elementów wyposażenia parku maszynowego gospodarstwa i narzędzie o bardzo uniwersalnym charakterze – popularna talerzówka, chociaż powszechnie dostępna, może być przyczyną poważnych dylematów. Przeczytaj i zobacz, na co koniecznie powinieneś zwrócić uwagę, decydując się na zakup brony talerzowej.

Do czego służy brona talerzowa? 

Maszyny rolnicze bezdyskusyjnie usprawniają pracę na roli i wyraźnie skracają czas wykonywania koniecznych zadań. Warto jednak mieć świadomość, że ich wydajność w dużej mierze jest uzależniona od narzędzi dodatkowych, które zwiększają funkcjonalność maszyn. Do takich należy m.in. brona talerzowa, w rolnictwie wykorzystywana do prawidłowej uprawy roli, walki z uporczywymi chwastami lub mieszania gleby z zastosowanym wcześniej nawozem. Ze względu na częstotliwość użycia talerzówki, wybór akcesorium nie powinien być przypadkowy. 

Czym kierować się przy wyborze brony talerzowej?

Ogromne znaczenie dla funkcjonalności i możliwości wykorzystania potencjału brony talerzowej mają parametry maszyny rolniczej (traktora lub ciągnika) i parametry samej talerzówki. Co ważne, tych kwestii nie należy traktować rozdzielnie – akcesorium i maszyna rolnicza mają ze sobą współpracować. Istotne będą zatem:

– moc maszyny rolniczej (traktora lub ciągnika). O pełnej funkcjonalności brony talerzowej decyduje dopasowanie zapotrzebowania mocy akcesorium do możliwości maszyny rolniczej (traktora lub ciągnika). Należy zwrócić uwagę na ten akcent, tym bardziej że w zależności od rozmiaru i ciężaru talerzówki, może się ono wahać od 80 do nawet 320 KM. 

warunki panujące na roli. Brony talerzowej nie należy wybierać bez wcześniejszej oceny warunków panujących na roli. W sytuacji gdy masz do czynienia z uprawą gleby mokrej i ciężkiej, powinieneś sięgnąć po wyraźnie silniejszą talerzówkę, w przypadku gleby lekkiej nie ma konieczności inwestowania w akcesorium o dużej mocy. 

szerokość brony talerzowej. Mimo że na rynku są dostępne talerzówki o różnej szerokości, producenci maszyn rolniczych i akcesoriów za bardziej funkcjonalne uważają te mniejsze. Wymagają one użycia ciągnika o niższej mocy i dobrze sprawdzają się w gospodarstwach o małej i średniej powierzchni. Szerokie talerzówki o wysokim zapotrzebowaniu na moc są przeznaczone dla gospodarstw wielohektarowych. 

– rozstaw i rozmiar talerzy. O efektywności i jakości pracy decydują talerze, dlatego to tak istotne, żeby wybrać ich odpowiedni rozmiar wraz z rozstawem w rzędzie. Chociaż większe przerwy wydają się bardziej praktyczne (zapobiegają zapychaniu się talerzówki), nie są dość uniwersalne (sprawdzają się głównie na ścierniskach). Ciekawym rozwiązaniem jest wybór bron talerzowych dostępnych w opcji wyposażenia standardowego i opcjonalnego, np. ŻUK lub MAMUT o różnej średnicy talerzy. 

– rozmiar wału doprowadzającego. Wał odprowadzający znajduje się w każdej talerzówce i służy do ustalania głębokości pracy talerzy. W przypadku bron talerzowych ŻUK i MAMUT istnieje możliwość samodzielnego doboru wału doprowadzającego, należy jednak pamiętać, że zapotrzebowanie mocy talerzówki i masa akcesorium będą uzależnione od jego rodzaju. 

brona talerzowa, producent maszyn rolniczych dexwal


Szukasz odpowiedniej brony talerzowej?

| Skontaktuj się z nami, z chęcią Ci doradzimy!

Na co zwrócić uwagę kupując bronę talerzową?

Przy zakupie brony talerzowej istnieje kilka istotnych czynników, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z nich jest szerokość robocza brony, która powinna być dopasowana do rozmiaru pola i mocy ciągnika. Ważne jest także sprawdzenie jakości wykonania brony, wytrzymałości materiałów oraz solidności konstrukcji. Dodatkowo, warto rozważyć regulacje i ustawienia brony talerzowej, takie jak kąt nachylenia talerzy, aby dostosować ją do indywidualnych potrzeb uprawowych.

Jakie są zalety brony talerzowej w porównaniu do innych narzędzi uprawowych?

Brona talerzowa ma kilka zalet w porównaniu do innych narzędzi uprawowych. Przede wszystkim, talerze brony skutecznie rozdrabniają i mieszają glebę, poprawiając jej strukturę i zapewniając lepszą penetrację korzeni roślin. Ponadto, brona talerzowa jest skuteczna w usuwaniu chwastów i resztek roślinnych, co przyczynia się do poprawy czystości pola. Dodatkowo, talerze brony są wytrzymałe i mogą być stosowane na różnych rodzajach gleby.