Talerzówka – czym jest i kiedy się ją stosuje?

Brony talerzowe to sprzęt rolniczy, dzięki któremu przygotujesz rolę po zbiorach lub orce, a do tego wykonasz szereg innych zadań na swoim polu. Dowiedz się więcej o talerzówkach i wybierz rozwiązanie dostosowane do swoich potrzeb!

brona talerzowa żuk od producenta maszyn rolniczych

Czym jest talerzówka?

Do czego służy talerzówka?

Brony to maszyny, które są powszechnie stosowane w rolnictwie. Służą do przygotowywania gleby po orce oraz po zbiorach. Tym samym z powodzeniem wykorzystuje się je do wielu prac, takich jak: spulchnianie gleby, zmiękczanie jej wierzchniej warstwy, czy podorywkę ścierniska.

Do ich zalet należy to, że nie mają one dużego zapotrzebowania na moc i nie są podatne na zapychanie. Dzięki temu świetnie sprawdzają się w wymienionych powyżej pracach. Nie bez powodu często są polecane dla rolników wielko i małoobszarowych. Jednak warto mieć na uwadze, że w przypadku ciężkich gleb, konieczne będzie podniesienie masy urządzenia, za pomocą obciążników lub wypełnienia ramy.

Jak działa brona talerzowa? 

Brona talerzowa to sprzęt rolniczy, który jest zbudowany z ramy i umieszczonej na niej sekcji talerzy. Są one zainstalowane na dwóch lub większej ilości wspólnych osi. Gdy ciągnik jest w ruchu, talerze zaczynają się kręcić, co pozwala kroić glebę i ją obracać. By ułatwić pracę, brony są dostosowane do ciągników o różnej mocy. Tym samym przypadku cięższej gleby będzie potrzebny ciągnik o większej mocy. Dlaczego warto zainteresować się tym sprzętem? Bo z jego wykorzystaniem można szybciej i skuteczniej przeprowadzić wiele prac na polu.

Rodzaje bron talerzowych 

Warto wspomnieć, że wyróżniamy kilka rodzajów bron. 

  • brony talerzowe typu V – cechują się dwiema osiami i szerokością roboczą do 3 metrów, 
  • brony talerzowe X – są one wyposażone w dodatkowe elementy robocze (zgrzebła i wały), które zapobiegają powstawaniu bruzd,
  • specjalne talerzówki do zakamienionych gleb – mają one wyposażone sprężynowo amortyzowane zespoły robocze.

Na czym polega zabieg talerzowania?

Nazwa zabiegu wzięła się od używanego do niego sprzętu, czyli bron talerzowych. Dzięki ich wykorzystaniu możliwe jest przeprowadzenie prac na stosownej głębokości (10-15 cm), dostosowanie intensywności działania do potrzeb roli, a także ustawienie odpowiedniego kąta talerzy, co pomoże wykonywać określone czynności np. spulchnianie gleby. Warto pamiętać, że talerzowanie nie zawsze jest możliwe na każdym terenie. Dobrze jest najpierw określić stan i klasę gleby, by zabieg nie przyniósł odwrotnego skutku od zamierzonego. 

Po co wykonuje się zabieg talerzowania?

Celem talerzowania jest uzyskanie wyrównanej powierzchni pod przyszłe uprawy. Dlatego tak istotna jest odpowiednia głębokość przy zabiegu talerzowania, a także dokładność całego zabiegu. Takie talerzowanie wykonuje się po to, by przygotować powierzchnię, rozdrabniając niepokruszone skiby czy odłogi. Celem talerzowania może być również spulchnienie gleby, przykrycie resztek pożniwnych, a także wymieszanie górnej warstwy z wapnem i nawozem mineralnym. Ten ostatni zabieg ma za zadanie zapobiec zachwaszczeniu pola.

Zastosowanie bron talerzowych

Brony talerzowe stosuje się do przygotowania gleby po orce, a także po zbiorach. Dzięki nim można tuż po żniwach wykonać płytką orkę (podorywka), która przykryje resztki pożniwne i ułatwi ich późniejszy rozkład. Brony znajdą swoje zastosowanie także w spulchnianiu gleby i przygotowaniu lepszych warunków do rozwoju roślin. Wykorzystując brony talerzowe, można również przykryć nasiona odpowiednią ilością ziemi po zasiewach, skutecznie pozbyć się chwastów oraz wymieszać z glebą wapno albo rozrzucony obornik.

Tym samym brona talerzowa to często niezbędna maszyna uprawowa na Twoim polu, która skutecznie przygotuje ziemię pod uprawy, zniszczy chwasty oraz sprawdzi się na ciężkich glebach.

brona talerzowa, producent maszyn rolniczych dexwal


Szukasz odpowiedniej brony talerzowej?

| Skontaktuj się z nami, z chęcią Ci doradzimy!

Na czym polega zabieg talerzowania?

Talerzowanie polega na wykorzystaniu bron talerzowych do pracy na głębokości 10-15 cm. Zabieg ten spulchnia glebę, przykrywa resztki pożniwne, a także miesza górną warstwę z wapnem lub nawozem.

Po co wykonuje się zabieg talerzowania?

Celem talerzowania jest wyrównanie powierzchni gleby pod przyszłe uprawy. Zabieg pomaga też spulchnić glebę, rozdrabniać skiby, niszczyć chwasty oraz mieszać glebę z nawozem i wapnem, zapobiegając zachwaszczeniu pola.