Wybór odpowiedniego głębosza – czynniki, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie

Niekiedy gleba jest tak ciężka, że żeby móc ją dalej uprawiać, konieczne jest głęboszowanie. Jest to zabieg, który pozwala na rozluźnienie jej skondensowanych warstw, bez jej jednoczesnego odwracania. Ma to pozytywny wpływ nie tylko na strukturę podłoża, ale także rozwój korzystnych mikroorganizmów. Głęboszowanie przeprowadza się za pomocą głębosza. Jest to sprzęt, który posiada długie, metalowe zęby, pozwalające na penetrację gleby nawet na głębokość ponad pół metra. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie takiej maszyny do gospodarstwa rolnego? Podpowiadamy!

Głębosz powinien mieć wystarczającą głębokość roboczą

Głęboszowanie to zabieg, który ma za zadanie poprawić parametry gleby poprzez pokruszenie jej twardych warstw. Żeby przyniosło jak najlepsze efekty, do jego przeprowadzenia należy użyć głębosza o odpowiedniej głębokości roboczej. Najlepiej sprawdzi się taki, którego zęby sięgają na ponad pół metra w głąb.

Świetnym przykładem takiego sprzętu jest głębosz KRET marki Dexwal. Jest to producent maszyn rolniczych, który działa w branży już od ponad 30 lat. Głębokość robocza tego głębosza to aż 60 cm. Jego zastosowanie pozwala więc na ingerencję w głęboką warstwę gruntu, co przekłada się na rozluźnienie skondensowanych warstw i eliminację zastoisk wody.

Lepszy drenaż i napowietrzenie to z kolei łatwiejsze przenikanie korzeni i większa skuteczność uprawy. Dzięki odpowiedniej głębokości roboczej, użycie głębosza będzie sprzyjało późniejszemu doprowadzaniu składników odżywczych do niższych warstw gleby. Wszystko to przekłada się na zwiększenie opłacalności upraw.

Ważna jest również szerokość

Głębosz powinien mieć także odpowiednią szerokość roboczą. Ta może wynosić nawet 3 m. Zależy ona przede wszystkim od rozstawu i ilości zębów. Głębosze z 1 czy 2 zębami są stosunkowo wąskie. Ich szerokość robocza wynosi około 1,5 m. Szerszy zakres pracy mają modele z większą ilością zębów. Przykładem są głębosze 5 zębowe.

Do uprawy niewielkich areałów, jak najbardziej sprawdzi się mniejsza maszyna, natomiast przy dużym gospodarstwie rolnym warto zainwestować w szerszy sprzęt. W ten sposób żeby spulchnić i napowietrzyć grunt na danym obszarze, należy przejechać po nim mniej razy. To ogromna oszczędność czasu, jak również pieniędzy, bowiem sprzęt ten pozwala na mniejsze zużycie paliwa.

Dobrym wyborem będzie głębosz w opcji z wałem

Warto inwestować w maszyny rolnicze, które dają możliwość ograniczenia ilości pracy koniecznej do zwiększenia efektywności uprawy. Świetnym wyborem są sprzęty, które jednocześnie są w stanie wykonać kilka zadań. Taki też może być głębosz. Wystarczy zdecydować się na model w opcji z wałem.

Dexwal to producent maszyn rolniczych dostępnych w różnych wariantach. Wśród nich są głębosze, do których można zastosować wały:

  • Packera,
  • strunowe,
  • strunowe ząbkowane,
  • daszkowe,
  • rurowe,
  • wały typu T,
  • wały typu U.

Typ wału należy dostosować do rodzaju gruntu. Jego zastosowanie wraz z głęboszem pozwala jednocześnie na spulchnienie i rozkruszenie zbitych warstw gleby na dużej głębokości, a także zagęszczenie i wyrównanie jej wierzchniej warstwy.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Jakie są główne zalety stosowania głębosza w rolnictwie?

Głęboszowanie jest kluczowym zabiegiem w rolnictwie, który pozwala na rozluźnienie skondensowanych warstw gleby bez jej odwracania. Ta metoda poprawia strukturę gleby, ułatwia drenaż i napowietrzenie, co sprzyja lepszemu przenikaniu korzeni roślin i zwiększa skuteczność upraw. Ponadto, głęboszowanie wspomaga rozwój korzystnych mikroorganizmów w glebie, co jest korzystne dla zdrowia i plonów roślin.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze głębosza do gospodarstwa rolnego?

Przy wyborze głębosza do gospodarstwa rolnego ważne jest, aby zwrócić uwagę na głębokość roboczą maszyny – najlepiej, aby zęby głębosza sięgały na ponad pół metra w głąb. Ważna jest również szerokość robocza, która powinna być dostosowana do wielkości uprawianej powierzchni. Dodatkowo, warto rozważyć model z wałem, który umożliwia jednoczesne wykonywanie kilku zadań, takich jak spulchnienie i rozkruszenie zbitych warstw gleby oraz zagęszczenie i wyrównanie jej wierzchniej warstwy.

Jak często należy przeprowadzać głęboszowanie?

Częstotliwość przeprowadzania głęboszowania zależy od rodzaju i struktury gleby. Zazwyczaj zaleca się stosowanie tej metody co 5 lat, jednak w przypadku gleb często ugniatanych przez ciężkie maszyny rolnicze, głęboszowanie może być konieczne nawet co 3-4 lata. Regularne głęboszowanie jest kluczowe dla utrzymania zdrowej struktury gleby i zapewnienia optymalnych warunków dla roślin.