W jaki sposób dobierać siewniki do różnych typów upraw?

Aby nasiona zostały rozmieszczone w glebie równomiernie i na odpowiedniej głębokości, niezbędne jest dobranie właściwego siewnika do danego typu uprawy. Maszyny te występują w wielu modelach. Jedne nadają się do wysiewu drobnych nasion, natomiast drugie do pracy ze znacznie większym materiałem siewnym. Mogą mieć różną szerokość roboczą, pojemność zbiornika, czy (w przypadku siewników rzędowych) liczbę rzędów.  Jakie rodzaje siewników są dostępne na rynku oraz jakie jest ich przeznaczenie? Podpowiadamy!

Jaki sprzęt jest do wyboru?

Siewniki to jedne z najpopularniejszych maszyn rolniczych. Dają one możliwość sprawnego wysiania nasion, co jest właściwie niezbędne do tego, żeby prowadzić uprawy. Oczywiście oprócz plonów głównych, można za ich pomocą wysiać również poplon. To sprawia, że jest to sprzęt niezwykle uniwersalny i potrzebny.

Mając własne gospodarstwo rolne, należy mieć jednak na względzie, że nie każdy siewnik będzie nadawał się do wysiewu każdego typu nasion. Jedne nadają się do pracy z drobnymi nasionami, natomiast inne do zastosowania np. w przypadku roślin strączkowych. Ze względu na konstrukcję i sposób wysiewu nasion, siewniki można podzielić na trzy rodzaje: rzędowe, punktowe oraz rzutowe.

Siewniki rzędowe

Maszyny zaliczane do siewników rzędowych są wyposażone w zbiornik nasienny, ułożone prostopadle do kierunku jazdy aparaty wysiewające, przewody nasienne, a także redlice. W trakcie pracy redlice wykonują w podłożu rowki. Następnie zbiornik podaje nasiona do aparatów wysiewających, które je dozują. Ostatecznie te są przekazywane do przewodów nasiennych, z których wypadają do wcześniej wykonanych rowków.

Przy odpowiednim ustawieniu regulacji ilości wysiewanych nasion, siewnika rzędowego można używać w rzędowej uprawie roślin zarówno o nasionach drobnych (są to m.in. rośliny oleiste), średnich (zboża) jak i grubych (to głównie rośliny strączkowe).

Siewniki punktowe

W przypadku siewników punktowych redlice również wykonują rowki. Niemniej jednak znajdujące się w zbiorniku nasiona trafiają przewodami do redlic jedynie punktowo. Za ich dozowanie odpowiadają specjalne aparaty wysiewające, najczęściej wyposażone w tak zwane łyżeczki. W ten sposób siew jest niezwykle precyzyjny. Nasiona zawsze trafiają do gleby w równych odstępach.

Siewniki tego typu są wykorzystywane głównie do wysiewu dużych nasion. Zwłaszcza w uprawie warzyw i kukurydzy, gdzie szczególnie cenione jest zachowanie między siewkami odpowiednich odległości. Można punktowo wysiewać nimi również rzepak.

Siewniki rzutowe

Maszyny rolnicze przeznaczone do wysiewu rzutowego działają zupełnie inaczej. Nasiona są w ich przypadku bowiem rozmieszczane na polu losowo. Z reguły są wyposażone w zespół szczoteczkowy, który wygarnia nasiona ze zbiornika na zewnątrz. W ten sposób te trafiają na glebę, bez zachowania określonych odstępów czy rzędów. Wysokiej jakości siewniki rzutowe pozwalają na losowe, ale równomierne rozmieszczenie nasion. Metoda ta jest powszechnie stosowana w uprawie międzyplonów m.in. gorczycy, a także roślin motylkowych. Rzutowo można wysiewać także trawę.

Agregat uprawno-siewny – dlaczego warto?

Chcąc ograniczyć liczbę przejazdów, warto postawić na agregat uprawowo-siewny, który za jednym razem pozwoli na siew, jak i doprawienie gleby, bez nadmiernego jej ugniatania.

W jakie maszyny do gospodarstwa rolnego warto jeszcze zainwestować? Dobrym wyborem na pewno będzie chwastownik brona marki Dexwal. Producent maszyn znany pod tą nazwą dostarcza sprzęt, który pozwala na długie lata bezproblemowej eksploatacji.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Jaki siewnik warto kupić do wysiewu drobnych nasion?

Do wysiewu drobnych nasion, w tym nasion poplonów, zbóż i traw, najczęściej stosuje się siewniki rzutowe. Pozwalają one na równomierne rozmieszczenie materiału siewnego na dużej powierzchni. W zależności od konkretnego rodzaju uprawy i wielkości gospodarstwa należy zwrócić uwagę na to, aby siewnik miał optymalną szerokość roboczą.

Czym kierować się przy wyborze siewnika?

Stojąc przed koniecznością zakupu takiej maszyny do gospodarstwa rolnego, przede wszystkim należy zdecydować czy lepiej sprawdzi się siewnik rzędowy, czy może punktowy albo rzutowy. Przy wyborze konkretnego modelu, koniecznie trzeba zwrócić z kolei uwagę na regulację i zakres szerokości roboczej, wielkość zbiornika, a także rodzaj napędu.

Dlaczego warto zainwestować w agregat uprawno-siewny?

Agregat uprawno-siewny pozwala ograniczyć liczbę przejazdów, ponieważ daje możliwość jednoczesnego wykonania siewu i doprawienia gleby.