Dlaczego warto inwestować w maszyny wielofunkcyjne w rolnictwie?

Wszechstronność jest dziś istotnym elementem pracy rolnika. Pozwala tak zorganizować pracę, aby była ona jednocześnie efektywna, kompleksowa i wykonana w określonych ramach czasowych. Działania na różnym polu wspierają wielofunkcyjne maszyny rolnicze. Na rynku pojawia się coraz więcej takich multinarzędzi, a ich możliwości doceniają właściciele mniejszych i większych gospodarstw rolnych. Jak skutecznie wykorzystać agregat uprawno-siewny lub głębosz? Podpowiadamy.

Z jakimi zadaniami radzą sobie maszyny wielofunkcyjne w rolnictwie?

Współczesne rolnictwo wymaga poszerzania funkcyjności maszyn ze względu na konieczność ciągłego i szybkiego działania oraz większej liczny areału, którym dysponują rolnicy. Urządzenia takie jak brona talerzowa czy agregat ścierniskowy poprawiają wydajność pracy i ułatwiają obrabianie ziemi, nawet w trudnych warunkach.

Maszyny rolnicze i ich zastosowanie to temat rzeka. Nowoczesne urządzenia rolne umożliwiają jednoczesne wykonywanie kilku zadań, bez konieczności stosowania pojedynczych elementów np. do równania gleby, orki czy siania. Jakie są możliwości wielofunkcyjnych maszyn rolniczych?

  • Przygotowanie gleby do dalszych prac – kruszenie i spulchnianie gleby umożliwiają łatwiejsze obrabianie ziemi, bez względu na panujące warunki termiczne czy występujące opady.
  • Zwiększanie właściwości fizycznych i biologicznych ziemi – zastosowanie sprzętów takich jak włóka łąkowa czy głębosz umożliwia jednoczesne skruszenie i spulchnienie ziemi oraz usunięcie nadmiaru wilgoci po opadach. Poprawia to wydajność gleby i zwiększa plony.
  • Przygotowanie gleby do wysiewu – sprzęty takie jak agregat ścierniskowy pozwalają na przerzucenie warstwy ziemi i wyrównanie jej w taki sposób, aby wstępnie przygotować glebę do wysiewu.
  • Sianie i nawożenie upraw – rolnicze narzędzia wielofunkcyjne ułatwiają wykonywanie równomiernego, skutecznego wysiewu i nawożenia nawet w trudnych warunkach atmosferycznych (m.in. przy opadach deszczu czy w czasie wiatru).

Jakie są maszyny rolnicze o wielofunkcyjnym charakterze? Do maszyn o zwiększonych możliwościach zastosowania zalicza się między innymi agregat uprawno-siewny, brona talerzowa (tzw. talerzówka), głębosz, czy agregat ścierniskowy (zwany gruberem).

Zalety zastosowania rolniczych maszyn wielofunkcyjnych – kluczowe dla efektywności pracy

Jakie są zalety pracy wielofunkcyjnych narzędzi rolnych? To zwiększenie wydajności pracy, przy jednoczesnym zmniejszeniu niezbędnych nakładów. Rolnicy cenią sobie oszczędności czasu, ale też miejsca, które muszą przeznaczać na trzymanie poszczególnych maszyn. To jednak nie wszystko. Co jeszcze warto wiedzieć o korzyściach wynikających z maszyn rolniczych wielofunkcyjnych?

  • Poprawa właściwości gleby i zwiększenie plonów.
  • Zmniejszenie czasu pracy konieczne na wykonanie określonych zadań.
  • Zwiększenie bezpieczeństwa w czasie pracy (m.in. przez zmniejszenie presji czasowej czy konieczność zmiany narzędzia działania)
  • Oszczędność środków wykorzystywanych w trakcie prac polowych (np. paliwa).

Idealnym przykładem wielofunkcyjnego narzędzia rolnego jest brona talerzowa. Sprzęt ten może spulchniać glebę, zmiękczać jej wierzchnią warstwę oraz wykonywać podorywkę ścierniska. Wszystkie te zadania wykonywane są za jednym razem, bez konieczności montowania kolejnych maszyn oraz straty czasu i paliwa na wielokrotne obrabianie tego samego areału.

Przykłady zastosowania maszyn wielofunkcyjnych w zróżnicowanych warunkach rolniczych

Podkreślmy, że wykorzystanie maszyn takich jak talerzówka, agregat siewny czy głębosz umożliwia przerabianie gleby czy rozsiewanie nawozu nawet w trudniejszych warunkach atmosferycznych. Prace te są efektywne np. podczas intensywnych opadów deszczu (odpowiednia irygacja rolna wyrównuje wpływ opadów na glebę, ograniczając ryzyko „stania” wody w jednym miejscu) lub w niskiej temperaturze, gdy ziemia zaczyna już delikatnie przymarzać.

Dodajmy, że wielofunkcyjność maszyn w zróżnicowanych warunkach rolniczych nie dotyczy wyłącznie kwestii pogody. Wszechstronność współczesnych narzędzi ułatwia wykonywanie zadań przy ograniczonej liczbie osób, dużym areale czy mniejszej liczbie ciągników. Warto to uwzględnić np. przy kompletowaniu lub zmianie narzędzi pracy na nowe.

agregat talerzowy grunt dexwal


Szukasz maszyn rolniczych do swojego gospodarstwa?

Skontaktuj się z nami, z chęcią pomożemy Ci w wyborze odpowiednich maszyn!

Do czego przeznaczone są wielofunkcyjne narzędzia rolnicze?

Narzędzia przeznaczone są do przygotowania gleby do wysiewu, siania i nawożenia upraw, a także do obrabiania ziemi w trudnych warunkach termicznych.

Jakie maszyny rolnicze zaliczymy do wielofunkcyjnych?

Do maszyn wielofunkcyjnych zaliczymy m.in. agregat uprawno-siewny, bronę talerzową, głębosz czy gruber.

Jakie są najważniejsze zalety korzystania z maszyn wielofunkcyjnych?

Zalety korzystania z maszyn wielofunkcyjnych to wydajna poprawa właściwości gleby, oszczędność czasu, zwiększenie bezpieczeństwa i zmniejszenie kosztów prowadzenia gospodarstwa rolnego.