Jakie maszyny są kluczowe do utrzymania zdrowej i wydajnej gleby?

Zdrowa i żyzna gleba to klucz do prowadzenia dochodowego gospodarstwa rolnego. Aby odpowiednio zadbać o podłoże, które przyniesie nam plony, potrzebujemy profesjonalnych maszyn rolniczych. Dobry sprzęt pozwoli pracować nad stanem gleby przez cały rok tak, by zapewniała obfite plony nie tylko teraz, ale też za kilka, czy nawet kilkanaście lat. Jakie maszyny są kluczowe do utrzymania jej we właściwej kondycji? Odpowiadamy.

Technologie wspierające zrównoważone zarządzanie glebą

W nowoczesnym rolnictwie podstawą jest korzystanie z technologii, które wspierają zrównoważone zarządzanie glebą. Dzięki istnieniu komputerów rolniczych, systemów GPS, kamer, czy różnych czujników, efektywniej skorzystamy z posiadanych gruntów rolnych. W takie technologie wyposażone są dziś m.in. nowoczesne ciągniki, przez co to od nich trzeba rozpocząć kompletowanie wyposażenia gospodarstwa.

Efekty stosowania bron w pielęgnacji gleby

Jednym z najważniejszych elementów dbania o glebę w zrównoważonym rolnictwie jest bronowanie. Do niego służy między innymi tak zwana talerzówka. Brona talerzowa to narzędzie rolnicze, które na ogół jest ciągnięte przez traktor. W trakcie przemieszczania się w ruch obrotowy wprawiane są talerze. Te tną glebę, mieszają ją i przygotowują podłoże do dalszych upraw.

Bronowanie poprzez pokruszenie i spulchnienie wierzchniej warstwy gleby redukuje zjawisko odparowywania wody z podłoża. Pozwala też wyrównać pole przed siewem lub pomóc w pokryciu nasion po jego zakończeniu. Talerzówka usuwa chwasty, które następnie mogą rozłożyć się i być dodatkowym źródłem materii organicznej, kluczowej dla żyzności gleby.

Brona talerzowa jest również bardzo potrzebnym narzędziem w gospodarstwach bezorkowych. Tam uzupełnia prace z udziałem wałów, kultywatorów czy głęboszy. Tego typu gospodarstwa rolne są coraz częściej spotykane przez wdrażanie zasad zrównoważonego rolnictwa. Zrezygnowanie z orki może bowiem pozwolić na ograniczenie ubytków węgla w glebie. Jednocześnie zmniejsza emisję gazów cieplarnianych do atmosfery.

Agregaty uprawowe do przygotowania gleby pod siew

Następny na naszej liście jest agregat uprawno-siewny. Jest to narzędzie wielofunkcyjne, używane zarówno do wysiewu, jak i do uprawiania gleby. Łączy w sobie cechy wielu maszyn rolniczych w tym siewnika, glebogryzarki, kultywatora oraz brony. Tego typu agregaty mogą też służyć do rozsiewania nawozu, a następnie mieszania go z glebą.

Dzięki swojej wielofunkcyjności agregat uprawno-siewny przede wszystkim zwiększa efektywność prac polowych. Możliwość połączenia siewu z uprawianiem znacząco skraca czas potrzebny na ich wykonanie.

Maszyny do siewu i nawożenia

Nie obędzie się też bez dobrych maszyn służących do siewu. Podstawa to naturalnie siewnik, który umożliwia zasianie najpopularniejszych zbóż. W dobrym gospodarstwie przyda się także specjalny siewnik do trawy, czy też tak zwany siewnik poplonów. Służą one do wysiania tych roślin, które po ścięciu świetnie użyźnią glebę.

W procesie użyźniania gleby potrzebny będzie też rozsiewacz nawozu. Podłoże potrzebuje odpowiednich składników odżywczych, by rośliny mogły się prawidłowo rozwijać. Dobry rozsiewacz pozwoli rozprowadzić na polu, łące, czy pastwisku nawozy mineralne oraz granulowane. Dzięki nim gleba przed siewem lub po jego wykonaniu otrzyma cenne składniki odżywcze, które pozwolą na uzyskanie obfitych plonów.

Do nawożenia przyda się też rozrzutnik obornika, czasem nazywany roztrząsaczem. Dzięki niemu na polu można rozłożyć nawozy naturalne, takie jak właśnie obornik, ale też kompost, torf czy świeża masa roślinna.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Jakie maszyny rolnicze są potrzebne do dbania o prawidłowy stan gleby?

Dbanie o właściwą kondycję gleby wymaga rozbudowanego parku maszyn i narzędzi rolniczych. Nie obędzie się bez kultywatora, talerzówki, agregatu uprawno-siewnego, dobrego siewnika, czy też rozrzutnika nawozu.

Co poza maszynami przydaje się do uprawiania gleby?

Świetną pomocą są nowoczesne technologie. Komputery rolnicze, czy systemy GPS pozwalają zmaksymalizować efektywność każdego procesu wchodzącego w skład prac polowych.

Jak zapewnić składniki odżywcze glebie?

Gleba powinna otrzymywać składniki odżywcze z nawozów, przede wszystkim naturalnych. Warto decydować się też na tak zwany poplon, który w momencie rozkładu dostarcza do podłoża wiele cennych składników.