Zalety i zastosowanie agregatu ścierniskowego w gospodarstwach rolnych

Uprawa gleby silnie oddziałuje na ilość i jakość uzyskiwanych plonów. Nowoczesne maszyny rolnicze mogą znacznie ułatwić szybkie i sprawne przeprowadzenie zabiegów agrotechnicznych. Szczególnie przydatne w uprawie pożniwnej są agregaty ścierniskowe. Dzięki nim można poprawić jakość podłoża i przyspieszyć kiełkowanie roślin. Wyjaśniamy, jak działa agregat ścierniskowy i jakie są zalety jego stosowania.

Czym jest agregat ścierniskowy?

Agregaty uprawowe to wielofunkcyjne maszyny rolnicze, które mają za zadanie przygotować glebę do siewu lub sadzenia roślin. Mogą one z powodzeniem zastąpić kilka narzędzi – bronę, kultywator i glebogryzarkę. Dzięki temu znacznie skracają czas wykonywania zabiegów agrotechnicznych i ograniczają liczbę przejazdów ciężkich maszyn rolniczych po polach.

Ze względu na zastosowanie agregaty uprawowe dzieli się na trzy podstawowe grupy: przedsiewne, uprawowo-siewne i ścierniskowe. Agregat przedsiewny wykorzystuje się do uprawy gleby przed siewem. Agregat uprawowo-siewny umożliwia jednoczesną uprawę gleby i siew. Z kolei agregat ścierniskowy przeznaczony jest do uprawy pożniwnej.

Agregat ścierniskowy najczęściej zbudowany jest z:

  • zębów ustawionych w dwóch rzędach – odpowiadają za podcinanie, odwracanie i spulchnianie zewnętrznej warstwy gleby oraz mieszanie jej z resztkami pożniwnymi;
  • talerzy zgarniających znajdujących się za zębami – ich zadaniem jest zagarnianie powstałych bruzd;
  • wału równającego umieszczonego za talerzami – ugniata i wyrównuje podłoże.

Zastosowanie agregatu ścierniskowego

Agregaty ścierniskowe służą do uprawy gleby po zbiorach. Takie maszyny rolnicze pozwalają ściąć całą powierzchnię ścierniska i wymieszać resztki pożniwne z glebą. Dzięki nim można także rozbić skorupę glebową, spulchnić glebę i pozbyć się chwastów. Agregat ścierniskowy znajduje zastosowanie przede wszystkim w uprawie zbóż. Pozwala przygotować pole do kolejnego sezonu. Można jednak wykorzystać go także w uprawie roślin wieloletnich czy przy kultywowaniu łąk i pastwisk.

Zalety agregatu ścierniskowego

Korzystanie z agregatu ścierniskowego wpływa pozytywnie na stan gleby i wspomaga walkę z chwastami. Uprawa pożniwna zapobiega nadmiernemu parowaniu wody z podłoża i pozwala zapewnić roślinom odpowiednie zasoby wody do rozwoju. Jednocześnie poprawia strukturę podłoża – spulchnia je, zwiększa przepuszczalność i stabilność oraz ogranicza ryzyko erozji.

Dzięki agregatowi ścierniskowemu można równomiernie rozprowadzić oraz wymieszać z wierzchnią warstwą gleby resztki pożniwne. Przyspiesza to ich rozkład i zwiększa zawartość próchnicy w glebie. Uprawa pożniwna pomaga również ograniczyć wzrost chwastów. Umożliwia usunięcie już wyrośniętych chwastów nasiennych oraz stymuluje kiełkowanie ich nasion, dzięki czemu można skutecznie wyeliminować je przy użyciu herbicydów przed rozwojem roślin uprawnych. Agregaty ścierniskowe poprzez swój wpływ na jakość gleby przyczyniają się do zwiększenia ilości plonów rolnych oraz poprawy ich jakości.

Jedną z najważniejszych korzyści ze stosowania agregatu ścierniskowego jest oszczędność czasu i pieniędzy. Przy użyciu agregatu w trakcie jednego przejazdu można przeprowadzić kilka zabiegów agrotechnicznych. Zmniejsza to zniszczenie pola ciężkimi maszynami rolniczymi. Wiąże się także z redukcją zużycia paliwa i środków ochrony roślin, co przekłada się na niższe koszty prowadzenia działalności rolniczej. Maszyny do gospodarstwa rolnego można bez problemu dobrać do swoich potrzeb, warunków uprawy czy rodzaju uprawnianych roślin. Producent maszyn rolniczych Dexwal oferuje wysokiej jakości agregaty uprawne oraz inne niezbędne maszyny dla rolników.


Szukasz maszyn rolniczych prosto od producenta?

| Skontaktuj się z nami i poznaj naszą ofertę!

Czym kierować się, wybierając agregat ścierniskowy?

Agregat ścierniskowy powinien być dopasowany do wielkości gospodarstwa rolnego, mocy silnika ciągnika oraz warunków uprawy. Im większa moc silnika i większe gospodarstwo, tym bardziej wydajny musi być agregat. W przypadku mocno zakamienionej gleby należy wybrać agregat ścierniskowy z zabezpieczeniem sprężynowym, a na mniej kamienistym podłożu wystarczy model z zabezpieczeniem kołkowym.

Czym różni się agregat ścierniskowy od brony talerzowej?

Agregat ścierniskowy ma bardziej złożoną budowę od brony talerzowej. Przekłada się to na wyższą wydajność pracy oraz większą precyzję ustawienia głębokości cięć.

Jakie wyposażenie można dokupić do agregatu ścierniskowego?

Agregat ścierniskowy można dodatkowo wyposażyć w siewnik poplonu.